Народній хоровій академічній капелі імені Павла Чубинського виповнилося 20 років

2008 року на Всесвітніх хорових змаганнях у австрійському місті Грац капела імені Павла Чубинського здобула диплом і бронзову медаль лауреата.
З чого все починалося? З таким питанням звернувся до художнього керівника колективу, заслуженого артиста України Олександра Дмитровича Зюзькіна.

— У мене була мрія, — говорить Олександр Зюзькін, — створити академічний хор!
Перший відповідальний виступ капели відбувся у Спілці письменників України ще в 1991 році. Ми знайшли своє місце у ніші академічного співу. А далі шлях пролягав на європейські конкурси. Перше випробування пройшли успішно у Фінляндії, де стали лауреатами. А потім у російському Волгограді на конкурсі міст-героїв отримали теж високий результат.

Участь у міжнародних конкурсах — це дуже відповідальна справа. Це і честь держави, і капели. Те, що український колектив знають у Європі, це визнання нашого успіху. Статус капели імені Павла Чубинського нині такий високий, що не ми просимося, а нас запрошують не лише на європейські, а й світові конкурси. Змагатися важко і фізично, і морально, і відповідально. Сьогодні капела П. Чубинського входить у число п’ятдесяти кращих колективів світу. Держава надавала мінімальну допомогу, і щоразу доводиться просити фінансову допомогу у спонсорів. Втішає, що український прапор майорить на всіх конкурсах, де ми співаємо. На останній хоровій олімпіаді в Австрії символ України був серед 94 прапорів країн-учасниць! Приємно. Не побоюсь сказати, що капела імені Павла Чубинського — це явище як в українській, так і в світовій музичній культурі.

Як досягаються успіхи? Двічі на тиждень чубинці збираються на репетиції, а перед відповідальними конкурсами ще частіше.
Треба бачити, як прискіпливо проспівується кожна нота. Конкурсні твори на репетиціях виконують десятки разів. Розповідаю, бо був на багатьох репетиціях. Кажуть, що Зюзькін вимогливий. Скажу — надзвичайно. І це дає свої результати. Згадую поїздку до Боснії і Герцоговини, де чубинці на конкурсі вибороли дві найвищі нагороди — золоту медаль та гран-прі. Передати, що діялося у кожного в душі, неможливо. Скажу лише, що жіноча половина капели на заключному гала-концерті співала і плакала. Від щастя. З кожним роком розширюється географія виступів. Двічі на італійській землі, у Римі та Ріва-дель-Гарда, чубинці отримували срібні дипломи. У німецькому місті Цвіккау на конкурсі імені Шумана наші славні співаки вибороли золото, а в Греції — срібло. Звичайно, це говорить про мистецький рівень колективу, бо не випадково минулого року в австрійському місті Граці на всесвітній олімпіаді здобули бронзову медаль. Тепер капела, а запрошення вже отримали, збирається у Корею. Знайти б лише спонсорів.

Певно, ніколи не забути поїздку 2002 року на край землі в Архангельську губернію. Саме там відбував заслання наш великий земляк Павло Чубинський, чиє ім’я достойно носить капела. Вісімнадцять років тут не було жодного українського колективу. Там живе і працює багато українців. Почути рідну мову, рідну пісню, побачити людей з України прийшло так багато бажаючих, що ледь вистачило місць в одному з найкращих залів філармонії. Кожна пісня сприймалася слухачами на біс. Завершилася концертна програма, зал встав, люди плакали. Просили поспівати ще хоч трохи. І знову звучала українська пісня. Коли ж концерт завершився, наших артистів оточили земляки, дякували за любов до рідної пісні і просили приїжджати на поморську землю знову. Пам’ятним був концерт і в Холмогорах, де бував під час заслання П.П. Чубинський.

Склад капели оновлюється, приходить багато молоді, щоб співати у Зюзькіна. До того ж, багато капелян приїжджає у Велику Олександрівку на репетиції з Києва. А Зюзькін усе піднімає планку майстерності, і нині всі капеляни співають по нотах. Співають для того, щоб радувати слухачів, дарувати естетичну насолоду і щоб українська пісня лунала не лише в Україні, а й за її межами. Олександр Дмитрович Зюзькін — щаслива людина, бо здійснилася його мрія — він створив колектив, який прославляє Україну.

Віктор Співак

Відео: http://www.youtube.com/watch?v=-U5nl89wMRY